Ženy v Česku vydělávaly loni v soukromém sektoru v průměru o 24 procent méně než muži. Měly průměrně kolem 23.400 korun hrubého, muž si přišel na zhruba 30.800 korun. Ve veřejné sféře pracovnice dostávaly v průměru o 17 procent peněz méně, a to zhruba 26.200 korun. Muži měli 31.400 korun. Vyplývá to z údajů informačního systému o průměrném výdělku ministerstva práce. K odstranění rozdílného odměňování pracovnic a pracovníků má přispět pětiletý projekt, který resort nyní zahajuje.
Podle Kateřiny Hodické z Genderového informačního centra Nora mají rozdíly v odměnách víc příčin. Ženy pracují v méně placených oborech, nedostávají se do vyšších pozic, víc času musí věnovat péči o rodinu. Roli hraje i „netransparentnost odměňování“, kdy pracovníci ve firmách podepisují doložky mlčenlivosti a nesmí o svém výdělku mluvit, řekla Hodická. Podle průzkumů dostávají ženy často méně ale i na stejných pozicích a za stejnou práci jako muži.
„Od roku 2010 se naše organizace zabývá genderovými audity a analýzami rovných příležitostí. Často jsme naráželi na nerovné odměňování žen a mužů. Ženy berou tento jev jako danost, s níž nelze nic dělat,“ uvedla Hodická.
Ženy si loni ve veřejném sektoru vydělaly v průměru za celý rok o 63.300 korun méně než muži. V soukromé sféře měly v peněžence za loňských 12 měsíců průměrně o 88.524 korun méně. „Není to jen problém žen. Je to problém rodin. Ty za rok přicházejí o významnou částku. S ní by už mohly něco podniknout a prostředky užívat. Mohly by šetřit, investovat, pořídit lepší byt, dopřát dětem sportovní vybavení a koníčky. Je to tedy i otázka rodinné politiky,“ řekla Pavla Špondrová z ministerstva práce.
Česko patří v EU k zemím s největším rozdílem v odměňování žen a mužů. Celkově ženy vydělávají průměrně o 22 procent méně, evropský průměr činí asi 16 procent. Ke změně má přispět projekt „22% k rovnosti“, který ministerstvo práce nyní zahajuje.
Výsledkem má být například mzdová kalkulačka, která ukáže výdělky v jednotlivých regionech v daných profesích. Pomůže říct si o odpovídající odměnu. Podle Špondrové, která je garantkou projektu, se ženy totiž často podhodnocují a žádají nižší částku. Vzniknout má také návod postupu při pohovorech. Na problematiku se zaměří také inspekce práce.
Zaměstnavatelům by mohl brzy případné nerovnosti v odměňování pomoci odhalit program Logib. Zadají anonymizované údaje o věku, vzdělání, pozicích a odměnách pracovnic a pracovníků. Získají podrobnou analýzu. Program vznikl ve Švýcarsku, převzalo ho pak i německé ministerstvo pro rodinu. K dispozici je tam bezplatně on- i off-line.
Podle Špondrové rovné odměňování zakotvuje zákoník práce, porušování pravidel se ale v Česku dlouhodobě neřešilo. Ministerstvo práce chce zaměstnavatele k odstraňování rozdílů motivovat, zvažuje možnosti zvýhodnění při veřejných zakázkách či v daních.