Američané demonstrovali za zvýšení minimální mzdy

Desítky lidí se dnes ocitly ve vazbě po pouličních protestech za zvýšení minimální mzdy, které se konaly v mnoha amerických městech. V New Yorku policisté zadrželi 25 demonstrantů, 30 lidí bylo zatčeno ve městě Cambridge ve státě Massachusetts. Největší incidenty se odehrály v Detroitu, kde policisté zatkli kolem 40 lidí blokujících veřejnou dopravu. Zatýkalo se i v Los Angeles.

Celonárodní protest byl součástí Národního akčního dne boje za 15 dolarů, který dnes zorganizovaly odbory a zaměstnanecká sdružení s požadavkem téměř dvojnásobného zvýšení minimální hodinové mzdy. Ta nyní podle federálních zákonů dosahuje výše 7,25 dolarů (185 korun), jednotlivé státy ale mají pravomoc zavést vlastní pravidla. V referendu při prezidentských volbách voliči prosadili vyšší minimální mzdu ve státech Arizona, Colorado, Maine a Washington.

Nově zvolený prezident Donald Trump loni prohlásil, že minimální mzda je v USA příliš vysoká a snižuje konkurenceschopnost amerických podniků. Letos ale názor změnil a doporučil naopak minimální mzdu na federální úrovni zvýšit.

Do dnešních protestů se zapojili hlavně zaměstnanci amerických fastfoodů, zejména řetězce McDonald’s. Demonstrace podle agentury Reuters zorganizovali zaměstnanci firmy ve 340 amerických městech. Do akcí za zvýšení minimální hodinové mzdy na 15 dolarů se zapojili i zaměstnanci mezinárodních letišť v Chicagu a Bostonu.

Přidej komentář jako první k "Američané demonstrovali za zvýšení minimální mzdy"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*