Hradecký kraj má Pakt zaměstnanosti, má změnit strukturu uchazečů

Královéhradecký kraj dnes uzavřel s úřadem práce, odbory, podnikatelskými svazy a městem Hradec Králové Pakt zaměstnanosti. Dohoda by měla v regionu pomoci najít chybějící zaměstnance pro rostoucí českou ekonomiku. Cílem je změna struktury nezaměstnaných, mezi nimiž chybějí především technicky vzdělaní zaměstnanci, o něž mají zaměstnavatelé velký zájem. ČTK to sdělila mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Nezaměstnanost v hradeckém kraji na konci května činila 3,9 procenta a po Plzeňském kraji byla nejnižší v ČR. Výjimečné postavení má díky rostoucímu závodu Škody Auto v Kvasinách okres Rychnov nad Kněžnou, kde je nezaměstnanost 1,9 procenta a je vůbec nejnižší v celé ČR.

Podle hejtmana Lubomíra France (ČSSD) by kraj mohl ve spolupráci s ostatními signatáři paktu lépe přizpůsobovat nabídku nabízených oborů v krajských školách. „Na základě dat budeme moci předvídat budoucí vývoj na trhu práce a sledovat jím požadované obory. Podle toho pak můžeme ladit strukturu škol a oborů zejména na úrovni středního školství. Chceme tak lépe cílit zejména na žáky a studenty a jejich správnou volbu povolání,“ uvedl hejtman.

Podle krajského úřadu práce není nyní hlavním problémem výše nezaměstnanosti. „Problémem trhu práce v kraji je aktuálně nesoulad nabídky a poptávky, nedostatek kvalifikované pracovní síly zejména v technických profesích, regionální rozdíly a také existence sociálně vyloučených lokalit,“ uvedl ředitel krajské pobočky Úřadu práce ČR Martin Horák.

Jednou z prvních aktivit Paktu zaměstnanosti bude projekt Zaměstnaný absolvent, který se zaměří na absolventy do 25 let. „Formou stáží pro studenty posledních ročníků nebo semestru a pro absolventy v evidenci Úřadu práce budou poskytovány krátkodobé pracovní příležitosti ve firmách. Čerství absolventi si díky tomu osvojí pracovní návyky a získají potřebné zkušenosti,“ uvedla Götzová.

Nositelem Paktu zaměstnanosti je Královéhradecký kraj. Vedle Úřadu práce ČR jsou dalšími partnery paktu Krajská hospodářská komora, regionální rada Českomoravské konfederace odborových svazů, Svaz průmyslu a dopravy, město Hradec Králové a krajská organizace Centrum investic, rozvoje a inovací.

Pakty zaměstnanosti vznikly v minulých letech i v jiných krajích. Fungují například v Plzeňském, Libereckém, Ústeckém a Moravskoslezském kraji.

Přidej komentář jako první k "Hradecký kraj má Pakt zaměstnanosti, má změnit strukturu uchazečů"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*