Jihomoravský kraj dá 100 mil. navíc na vyšší mzdy řidičů autobusů

Brno 23. února (ČTK) – Jihomoravský kraj letos zvýší autobusovým dopravcům platby o 100 milionů korun nad rámec smluv na platy řidičů. Zastupitelstvo dnes schválilo převod potřebných peněz do fondu integrovaného dopravního systému. Peníze by tak měly na celý rok pokrýt zvýšení mezd řidičů linkových autobusů podle nařízení vlády. Platby na další roky bude kraj řešit, řekl dnes novinářům hejtmanův náměstek Roman Hanák (ČSSD). Kraj tak chce přispět ke zrušení stávkové pohotovosti, kterou odboráři vyhlásili před dvěma týdny. Dopravci totiž na zvýšení mezd neměli peníze a nedala na to ani vláda. Vyjádření odborů ČTK shání.

Zastupitelstvo schválilo převod 85 milionů do fondu, 15 milionů je tam z loňského roku. Převod schválilo všech 63 přítomných zastupitelů.

Podle mluvčí kraje Moniky Brindzákové je v kraji 19 autobusových dopravců. Celkové roční náklady na jejich zajištění jsou 1,1 miliardy. Polovinu pokrývá utržené jízdné, polovinu dává kraj z rozpočtu. Náklady na zvýšení platů se odhaduje ročně na 100 milionů korun. Smlouvy jsou však dlouhodobé a končí až po roce 2020, podpora kraje zatím řeší jen letošek.

Kraj totiž nemůže do smluv výrazně zasahovat a dát dopravcům peníze na celkové navýšení mezd. Pokud se nemění rozsah práce, nelze změnit rozsah plnění více než o 10 procent, zároveň však nejvýše o 5,7 milionu korun na jednu smlouvu po dobu jejího trvání. Právě tohoto navýšení kraj využívá pro letošní rok. Navíc nedá peníze na jednu smlouvu s dopravcem, ale na jednu oblast. Tím pádem někteří dopravci, kteří obsluhují více oblastí, dostanou více peněz. O tom, jak řešit situaci v dalších letech, se bude teprve jednat. „Problém jsme pouze odsunuli do horizontu jednoho až dvou let. Co se týče dalšího postupu, předložil jsem dnes radě kraje návrh řešení, který má dvě varianty. Seznámíme s nimi dopravce a odboráře a určíme konečné řešení,“ dodal Hanák. Nic bližšího však nechtěl říct s ohledem na to, že to chce nejprve sdělit dopravcům a odborářům. Podle Brindzákové bude kraj nadále jednat i o tom, aby se na navýšení mezd spolupodílela vláda.

Řidiči mají od ledna dostávat podle nařízení vlády 98,10 koruny za hodinu jízdy. Loni to bylo 71,60 Kč. Zvýšil se i příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 korun na 88 korun za hodinu. Průměrná mzda řidičů se loni na jihu Moravy pohybovala okolo 20.000 až 25.000 korun. Průměrné náklady se nařízením vlády zvýšily zhruba o 2,80 koruny na kilometr.

Přidej komentář jako první k "Jihomoravský kraj dá 100 mil. navíc na vyšší mzdy řidičů autobusů"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*