Ludvík by rád umožnil nemocnicím přidat sestrám za práci na směny

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) by rád umožnil nemocnicím zvýšit sestrám příplatek za práci na směny. Cílem je přitáhnout sestry do nemocnic, kde je jich nedostatek. Připravuje změnu nařízení vlády, které nyní nemocnicím dává možnost sestrám připlácet za směnnost 400 až 1000 korun měsíčně. Ludvík dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že by si uměl představit až 5000 korun za měsíc. Nový ministr by také chtěl sestrám omezit administrativu.

Upravené nařízení vlády by mohlo platit od dubna. „My ho připravujeme tak, abychom ho nejpozději někdy v lednu na zasedání vlády předložili tak, aby pokud možno platilo od druhého kvartálu příštího roku,“ řekl ministr, který je ve funkci od konce listopadu. Plánované opatření by mohlo podle Ludvíka přitáhnout sestry do nemocnic v dohledné době, zatímco změna vzdělávání zdravotních sester projednávaná ve Sněmovně může zvýšit jejich počet nejdříve za pět let.

Peníze na růst příplatku za směnnost by chtěl Ludvík najít ve svém resortu. „V tuto chvíli děláme inventuru v resortu a potřebuju zmobilizovat všechny finance, které tam najdeme. Takže určitý plán mám, ale před tím, než to propočítáme, tak bych s tím chtěl seznámit vládu,“ uvedl.

Ludvík by chtěl sestrám a zdravotnictví také snížit byrokracii, ministerstvo proto připravuje změnu vyhlášky o zdravotnické dokumentaci. „Kdyby se to podařilo dostat na jeden papír, na jednu stránku pro průměrnou šestidenní hospitalizaci pacienta, tak bych byl hrozně šťasten,“ řekl. V diskusi v ČT souhlasil s bývalým ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09), podle kterého zdravotní sestry z nemocnic odcházejí také proto, že dělají zbytečně mnoho nekvalifikovaných prací.

Novela, která má zjednodušit vzdělávání sester, je nyní ve Sněmovně ve druhém čtení. Zatímco teď sestry musí po střední škole absolvovat ještě tříleté bakalářské studium, nově by jim po středoškolském vzdělání měl stačit jeden rok na vyšší odborné škole. Heger varoval, že zákon si bude po schválení pět let „sedat“ a potřebný počet méně kvalifikovaných pomocných sester do nemocnic nepřinese. Podle stínové ministryně zdravotnictví z KSČM Soni Markové je naproti tomu zákon třeba schválit a také Ludvík řekl, že už by ho nerad příliš měnil. Zlepšit je podle ministra potřeba úroveň středního zdravotního školství.

Z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) z prosince 2015 vyplývá, že v Česku chybělo téměř 3300 sester na plný úvazek, z toho téměř polovina v nemocnicích. Ve státní nemocnici měly sestry průměrně 30.866 korun měsíčně, v nestátní 25.434 korun.

Přidej komentář jako první k "Ludvík by rád umožnil nemocnicím přidat sestrám za práci na směny"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*