Marksová oslovila ředitele firmy Ahold kvůli mzdám v Albertu

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) apelovala na generálního ředitele společnosti Ahold Czech Republic Jespera Lauridsena, aby zvýšil mzdy řadových zaměstnanců v obchodním řetězci Albert. Otevřený dopis mu poslala v pátek, tedy den po té, co s kritikou výše výdělků v těchto obchodech přišly odbory. Bylo to také v den, kdy se premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v dopise spolustraníkům zmínil o změnách ve vládě. O Marksové se hovoří jako o žhavé kandidátce na odchod z vlády.

V otevřeném dopise, který dnes poskytlo médiím tiskové oddělení ministerstva, se Marksová zmiňuje o tom, že průměrný plat provozních zaměstnanců obchodů Albert byl asi 12.500 korun. Při požadavku na předvánoční odměnu byla zaměstnancům nabídnuta poukázka ve výši 300 korun. To kritizovaly i odbory, které požadovaly od příštího roku nárůst platů v ochodech Albert o sedm procent. Na čtvrtečním setkání s novináři to řekla předsedkyně z Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová. Vánoční prémie by měla podle Burianové být alespoň 1000 korun.

Marksová kritizovala, že běžní zaměstnanci dostávají jen zcela minimální nebo symbolický podíl na ziscích firem, které po skončení ekonomické krize rostou. Uvědomuje si, že nemůže přímo ovlivňovat výši mezd v konkrétních firmách. „Osobně se však domnívám, že pokud chceme žít v prosperující a solidární společnosti, musíme se na budování takového prostředí podílet a spolupracovat na něm všichni – stát, zaměstnavatelé i zaměstnanci. Dobře pracující zaměstnanec, který si váží své práce, ve které zůstává po delší dobu, je ten, jehož práce je náležitě oceněna. Z toho má pak prospěch nejen zaměstnavatel, ale i celá společnost,“ napsala.

Očekává, že firmy budou vytvářet důstojné pracovní a platové prostředí pro české zaměstnance. „Dovoluji si tedy touto formou apelovat na Vaši společnost, aby v zájmu sociálního smíru navrhla důstojnější formy odměňování svých zaměstnanců, předvánoční odměny v podobě poukázky v hodnotě 300 Kč nepovažuji za seriózní návrh,“ dodala.

Marksová je od zveřejnění premiérova úmyslu učinit změny ve vládě mediálně aktivní. V rozhovoru pro sobotní Právo uvedla, že se ohrožena necítí. Stejně jako v rozhovoru pro dnešní MF Dnes poukázala na to, že její resort postupně plní vládní prohlášení a je na prvním místě v čerpání evropských fondů. Vyzdvihla také, že v říjnovém průzkumu popularity agentury STEM skončila mezi ministry za ČSSD třetí. Před ní byli jen premiér a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Její resort prosadil zvýšení minimální mzdy i důchodů, ale například zákon o sociálním bydlení nabírá zpoždění. Opakovaně ministerstvo neuspělo se snahou prosadit zálohové výživné.

Přidej komentář jako první k "Marksová oslovila ředitele firmy Ahold kvůli mzdám v Albertu"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*