Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce získat přehled o výdělcích pedagogů na vysokých školách. Analýza mzdových rozpětí by měla být hotova do konce září, řekla dnes v rozhovoru ČTK. Ministryně má informace, že se odměňování na jednotlivých fakultách liší.
Na rozdíl od zaměstnanců v regionálním školství nejsou pedagogové vysokých škol placeni přímo ze státního rozpočtu. Vzhledem ke stagnujícímu rozpočtu vysokých škol se tak může stát, že se jejich výdělky na rozdíl od ostatních skupin učitelů nezvýší. V červenci na to upozornil předseda České konference rektorů Tomáš Zima.
Valachová chce zjistit, jaká je aktuální situace. „Některé fakulty žehrají na to, že v rámci univerzitního členění jsou obrovské rozdíly mezi jednotlivými fakultami například právě v odměňování asistentů nebo odborných asistentů. Pokud se jedná o akademickou práci a zajištění služeb, které potřebujeme z hlediska vzdělávání, nemělo by to tak být,“ řekla ministryně.
Skupina zaměstnanců, v níž jsou vedle akademických pracovníků na VŠ zahrnuty asi 4000 učitelů na vyšších odborných školách, měla podle informačního systému o průměrném výdělku průměrný plat 43.641 korun. Medián byl 36.715 korun. Do této skupiny spadá asi 15 tisíc pracovníků na vysokých školách od asistentů po profesory. Průměrná mzda v České republice ve druhém čtvrtletí letošního roku činila 27.297 Kč.
Zatímco výdaje státu na regionální školství rostou, vysoké školy každoročně usilují o to, aby jim neklesaly. Loni ministerstvo školství hrozící propad odvrátilo nestandardními operacemi mimo rozpočet. Pro rozpočet na rok 2017 ministryně Valachová vyjednala s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) miliardu navíc proti původním plánům, takže by vysoké školy měly mít přímo v rozpočtu vyčleněny 21 miliard korun. Ve srovnání s tím, kolik z rozpočtu i odjinud od státu získaly v roce 2015, jim ale stále několik stovek milionů chybí.
Vzhledem k potřebě řešit situaci v mateřských a základních školách ministryně pro příští rok usilovala o stabilizaci financování VŠ tím, že bude vše zahrnuto přímo v rozpočtu. „To se v zásadě podařilo,“ řekla.
„Destrukci“ v kondici financování vysokých škol podle Valachové způsobil přístup minulých vlád. „V minulosti byly rozpočty stavěny na evropské peníze, což pokládám za velmi špatné dědictví minulých vlád. Protože postavit vysoké školství na evropských penězích logicky někdy skončí,“ řekla. Navíc se v ekonomické krizi výdaje na VŠ snižovaly.
Při sestavování rozpočtu na rok 2018 bude Valachová usilovat o to, aby měly vysoké školy osmnáctiprocentní podíl na výdajích směřujících do školství. Na této úrovni se podíl výdajů na VŠ pohyboval na přelomu tisíciletí, nyní nedosahuje ani 15 procent rozpočtu resortu.