Podle údajů personální agentury Grafton Recruitment roste letos nabídka brigádnických míst. I přesto, že meziročně jde o více než 20 % nárůst, vládne stále silný převis poptávky nad nabídkou. Na jedno brigádnické místo se hlásí v průměru 30 zájemců. Nejčastější místa pro brigády lze najít v cestovním ruchu, zemědělství, lesnictví, ve výrobních firmách a v obchodech, které brigádníky často využívají při inventurách. Nejlepší čas na zajištění letní brigády je pak přelom května a června.
Letošní oživení pracovního trhu není cítit jen v poklesu nezaměstnanosti či růstu počtu otevřených pracovních pozic, ale rovněž v širší nabídce brigádnických míst. Zatímco studenti projevují největší zájem o kancelářskou práci či brigádu v obchodě anebo v cestovním ruchu, dlouhodobě nezaměstnaní hledají možnosti krátkodobých výdělků spíše v lesnictví, zemědělství a v průmyslových oblastech i ve výrobních firmách, kde musí přes léto zajistit provoz nenarušený dovolenými, a tak se nabírají operátoři výroby bez kvalifikace.
„I když se celá řada brigádnických míst objeví ještě začátkem prázdnin, neměli by zájemci o letní brigádu příliš váhat s jejím zajištěním. Ze zkušeností z předchozích let víme, že nejlepší místa se rozeberou vždy již na začátku června,“ říká Radka Čechová, oblastní manažerka Grafton Recruitment, a dodává: „Často je potřeba jednat opravdu promptně a reakci na inzerovanou práci neodkládat. Stává se totiž, že některé pozice jsou rozebrané v řádu několika hodin od jejich zveřejnění.“ Při hledání letní brigády je přitom vhodné sledovat různé informační zdroje. Pro brigády v administrativě se vyplatí sledovat pracovní portály nebo nabídku zveřejňovanou personálními agenturami, pro brigády ve výrobních podnicích spíš nástěnky přímo ve firmách a doporučuje se i návštěva náborových dnů. V obou případech mohou být velkým pomocníkem i sociální sítě.
„Rozdílem oproti předchozím letům je letos skutečnost, že zaměstnavatelé preferují kandidáty, kteří by byli naklonění prodloužení spolupráce i po skončení letní brigády. To nahrává jak dlouhodobě nezaměstnaným, tak i studentům vysokých škol, kteří mají flexibilnější rozvrh hodin než středoškoláci,“ komentuje Radka Čechová. „Navíc se letos nehledají již jen „nekvalifikované“ pracovní síly, ale mnohdy i brigádníci s určitými znalostmi, ať již technickými či jazykovými.“ Dle odhadů agentury Grafton Recruitment bývá až 70 % brigádnických pozic obsazováno studenty.
Hodinová mzda brigádníka se v závislosti na typu práce a regionu aktuálně pohybuje mezi 60 až 150 Kč. Nejlepší podmínky získají asistentky se znalostí angličtiny (až 150 Kč/hodina) nebo operátoři výroby (až 120 Kč/hodina).
Pozice Praha Brno
Operátor výroby 100-120 Kč 80-100 Kč
Skladník 85-90 Kč 70-90 Kč
Prodejní asistentka 90-100 Kč 90-100 Kč
Asistentka s AJ 120-150 Kč 90-120 Kč
Operátor call centra 90-100 Kč 70-100 Kč
Recepční 100-120 Kč 80-120 Kč
Před nástupem na letní brigádu by uchazeči měli dát pozor na správně uzavřený pracovně právní vztah. Na krátkodobou brigádu lze využít jak pracovní smlouvu, tak i Dohodu o pracovní činnosti či Dohodou o provedení práce.