Nabírat zaměstnance chce třetina firem, propouštět pět pct.

Stále více podniků chce nabírat zaměstnance. Zvýšit jejich počet chce nyní 31 procent firem, před rokem to bylo 30 procent, v roce 2013 pak 14 procent. Naopak propouštět hodlá pět procent společností. Vyplývá to z průzkumu Index očekávání firem, který uskutečnila ČSOB mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání.

Pozitivní vývoj ekonomiky může mít paradoxně pro podnikatele i stinné stránky. Vzhledem k nízké nezaměstnanosti a malé konkurenci na trhu práce se některé firmy potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Odmítat zakázky však většina (64 procent) malých a středních firem zatím nemusela. Třetina firem se však s tímto problémem už setkala, desetina musela kvůli nedostatku pracovní síly odmítnout více než deset procent zakázek.

Příznivý vývoj českého trhu práce je způsoben především ekonomickým růstem, který vytváří nová pracovní místa zejména v průmyslu. „Nejnižší míra nezaměstnanosti za posledních osm let ale má i nevítané dopady. Pokud již třetina malých a středních firem musela v posledním čtvrtletí roku 2016 kvůli nedostatku pracovních sil omezovat výrobu, mělo by to být alarmující. Nedostatek pracovních sil by se mohl stát nevítaným pískem v dobře fungujícím soukolí hospodářského růstu,“ komentoval čísla analytik ČSOB Petr Dufek.

Nejčastěji zmiňovaným problémem, který se týká zaměstnanců, byl obecně jejich nedostatek. Hned na druhém místě je nedostatek praktických zkušeností a na třetím špatné pracovní návyky. Třetina firem postrádá u zájemců o práci potřebnou kvalifikaci. Na 27 procent jich se setkává s neadekvátními finančními nároky zaměstnanců. Méně častým problém je fluktuace či přetahování zaměstnanců konkurencí.

Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil bude jedním z hlavních témat v podnikatelském sektoru i v roce 2017, míní ředitel firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda. Firmy si sice často stěžují na to, že noví zaměstnanci nemají potřebné zkušenosti, ale v situaci, kdy se nezaměstnanost blíží k nule, si musejí zvyknout na fakt, že si své lidi musejí i samy vychovávat. V tom jim stát v dohledné době nepomůže, dodal.

Přidej komentář jako první k "Nabírat zaměstnance chce třetina firem, propouštět pět pct."

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*