Náklady na jednu pracovní sílu za 15 let zdvojnásobily

Náklady firem na jednu pracovní sílu na jižní Moravě se za posledních 15 let zdvojnásobily. Loni dosáhly částky 34.900 korun měsíčně. Meziročně se zvýšily o 1244 korun, tedy o 3,7 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila brněnské pobočka Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Úplné náklady práce zahrnují mzdy a platy, náhrady mzdy, sociální požitky, sociální náklady a výdaje, personální náklady, daně a dotace související se zaměstnáváním lidí.

V České republice náklady práce na jednoho zaměstnance dosáhly loni částky 443.422 Kč ročně, což znamená 36.952 korun měsíčně, hodinové náklady činily 256 Kč.

„Měsíční náklady práce na zaměstnance v Jihomoravském kraji byly ve srovnání s ostatními kraji čtvrté nejvyšší, ovšem proti Praze, která je na čele žebříčku, byly nižší o 9424 korun,“ uvedl statistik Karel Adam.

Nad celostátním průměrem byla pouze Praha a Středočeský kraj, kde sídlí podniky s vyšší úrovní mezd a platů, zejména v odvětvích finančního zprostředkování, veřejné správy a obrany. „Často je zde sídlo zahraničních firem a podniků s mezinárodní účastí, které vykazují nejen vyšší mzdy, ale poskytují zaměstnancům i různé nadstandardní programy sociálního a důchodového pojištění,“ doplnil Adam.

Průměrná mzda v Jihomoravském kraji vzrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o pět procent na 26.413 korun. Zaměstnanci si tak v průměru polepšili o 1261 korun. Reálný růst mezd s ohledem na inflaci dosáhl 4,5 procenta. Většina velkých firem na jihu Moravy v příštím roce očekává další růst mezd. Souvisí to i s rekordně nízkou nezaměstnaností.

Přidej komentář jako první k "Náklady na jednu pracovní sílu za 15 let zdvojnásobily"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*