Nezaměstnanost na Slovensku klesla na dlouhodobé minimum

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v červenci klesla na 9,44 procenta z červnových 9,45 procenta. Dostala se tak na nové minimum od začátku roku 2009. Ukázaly to dnešní údaje tamního ústředí práce, které na Slovensku řídí úřady práce.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli hned nastoupit do práce, se v červenci na pětimilionovém Slovensku snížil na 256.460 ze zhruba 256.600 v červnu. V meziročním srovnání ubylo 52.650 nezaměstnaných.

Ačkoliv situace na slovenském trhu práce se v posledním období zlepšovala, nezaměstnanost je dlouhodobě vyšší než průměr v celé EU, kde míra nezaměstnanosti v červnu dosahovala 8,6 procenta.

Ke snížení nezaměstnanosti na Slovensku podle odborníků přispěl růst ekonomiky, státní dotační programy na podporu zaměstnávání vybraných skupin obyvatelstva a také změna metodiky vykazování nezaměstnanosti.

Premiér Robert Fico tento týden řekl, že kabinet zpřísní podmínky pro evidenci lidí na úřadech práce, protože část nezaměstnaných podle něj odmítá nabídky k práci.

Podniky na Slovensku si již delší dobu stěžují na nedostatek vhodných pracovníků. Letos na jaře slovenské firmy zaměstnávaly nejvíce cizinců od začátku globální ekonomické krize. Ministr sociálních věcí Ján Richter ale odmítl plošné otevření slovenského pracovního trhu pro osoby ze zemí mimo EU.

Přidej komentář jako první k "Nezaměstnanost na Slovensku klesla na dlouhodobé minimum"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*