Nezaměstnanost se podle odhadů vrátila koncem roku nad pět pct.

Nezaměstnanost v prosinci stoupla na 5,1 až 5,2 procenta z listopadových 4,9 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem růstu je v prosinci tradičně konec sezónních prací. S jejich obnovením na jaře by ovšem měla podle odhadů nezaměstnanost opět začít mírně klesat. Úřad práce zveřejní údaje o prosincové nezaměstnanosti v pondělí 9. ledna.

„Prosinec je tradičně měsícem, kdy se nezaměstnanost vzhledem k negativním sezonním faktorům zvyšuje. Ani závěr loňského roku v tomto směru nebyl výjimkou,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Nezaměstnanost se podle něj udrží nad pěti procenty i během ledna a února, ale již v březnu může opět klesnout pod pět procent. „Vzhledem k pokračujícímu ekonomickému růstu lze i v roce 2017 očekávat další snižování nezaměstnanosti, které však již nebude tak rychlé jako v předchozích dvou letech,“ dodal.

V lednu lze i podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy čekat další růst nezaměstnanosti. „Poté začne míra nezaměstnanosti opět klesat, avšak pomalejším tempem než v roce 2016. Svižný pokles míry nezaměstnanosti, který charakterizoval poslední tři roky, končí,“ uvedl. Trh práce je podle něj nyní ve výtečné kondici, která se v zásadě může už jedině zhoršovat.

„Konec roku tradičně znamená konec sezónních prací a tedy příchod většího počtu uchazečů o zaměstnání na Úřad práce. Proto očekáváme, že podíl nezaměstnaných v prosinci vzrostl zpátky nad pět procent,“ uvedla i analytička Raiffeisenbank Daniela Milučká.

Přidej komentář jako první k "Nezaměstnanost se podle odhadů vrátila koncem roku nad pět pct."

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*