Nezaměstnanost v říjnu klesla podle odhadů na pět procent

Říjnová nezaměstnanost klesne na pět procent ze zářijových 5,2 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK. Důvodem poklesu je především pokračující solidní výkon ekonomiky. Úřad práce ČR zveřejní údaje o nezaměstnanosti za říjen v úterý 8. listopadu.

„Rostoucí ekonomická aktivita tlačí nezaměstnanost směrem dolů. Nicméně podmínky na trhu práce už jsou dost utažené a vhodná volná pracovní síla je nedostatkové zboží. To se také projevuje na pomalejším poklesu podílu nezaměstnaných,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Trh práce byl v říjnu podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy na jedné straně schopen poměrně rychle vstřebat čerstvé absolventy, na druhou stranu se stále projevuje sílící nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po pracovních pozicích. „Přes pokračující pokles nezaměstnanosti nelze očekávat, že letos sestoupí pod pět procent. Do konce roku naopak vzroste na 5,4 procenta. Důvodem bude – jako každý rok – zejména postupné utlumování sezonních prací,“ uvedl.

Současný stav podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka vytváří ideální podmínky pro růst mezd. „Zatímco před třemi lety byla jedním z hlavních problémů české ekonomiky vysoká nezaměstnanost, tak v současnosti je problémem nedostatek vhodných pracovníků. V regionech s velmi nízkou nezaměstnaností je navíc pro firmy velmi obtížné či téměř nemožné najít zaměstnance,“ upozornil.

Přidej komentář jako první k "Nezaměstnanost v říjnu klesla podle odhadů na pět procent"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*