Odbory v maloobchodu vnímají schválený zákon jako průlom

Stát omezí pracovní dobu v obchodech

Odboráři v maloobchodě vnímají schválení zákazu prodeje o třech státních svátcích Sněmovnou jako průlom a vítězství, i když ne tak velké, jak očekávali. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu přijaté znění zákona potvrdilo, že není třeba žádné legislativní regulace. Poslanci dnes schválili zákaz prodeje v obchodech s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních o třech svátcích – 1. ledna, 25. a 26. prosince.

Původní senátní návrh počítal s omezením prodeje o sedmi svátcích. Předloha nyní míří k posouzení senátorům.

Podle Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) zákon ve schválené podobě zaměstnancům zajistí alespoň minimální volno. „Přesto se budeme snažit, aby v budoucnu vzrostl počet dní, které zaměstnanci budou moci trávit doma s rodinou. Legislativní proces ještě není u konce, zákon bude projednávat Senát, který ho může vrátit Poslanecké sněmovně,“ uvedla mluvčí odborářů Aneta Bednářová.

Obchodníci uvádějí, že již nyní, bez legislativní úpravy, byla v tyto dny většina obchodů zavřena. Pouze některé obchody byly otevřeny 26. prosince, ne však všechny. „Z pohledu Svazu obchodu a cestovního ruchu byla zvolena nejpřijatelnější varianta z těch špatných. Stále totiž trváme na svém, že regulace otevírací doby je zcela nadbytečná a není třeba legislativní úpravy,“ uvedla mluvčí svazu Irena Vlčková.

Hospodářská komora uvedla, že kvůli schválení zákona zahájí konzultace s poslanci, aby prověřili diskriminační prvky zákona a případně podali k Ústavnímu soudu podnět k jeho přezkoumání. „Když už bude jednou takový zákon přijat, vytváří se riziko jeho budoucího rozšíření na další dny,“ uvedl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Není vyloučeno, že ze Senátu se zákon vrátí poslancům s pozměňovacím návrhem, který bude rozsah svátků rozšiřovat. Podle původního senátního návrhu měly mít obchody zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.

Zákaz prodeje i ve schválené podobě se ale nebude vztahovat na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zavřít však budou muset zastavárny, sběrny či bazary.

Poslanci přistoupili na pozměňovací návrh Romana Kubíčka (ANO), který zákaz proti senátní podobě zmírnil na tři svátky. Zástupce předkladatelů senátor František Bublan (za ČSSD) s tím nesouhlasil. „Spokojen s tím nejsem, protože je to redukovaný výsledek. V podstatě téměř kopíruje současnou praxi. Ale je tady ještě prostor v Senátu to nějak obohatit o další dny, aby to mělo nějaký význam,“ řekl.

Přidej komentář jako první k "Odbory v maloobchodu vnímají schválený zákon jako průlom"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*