Omezení provizí zprostředkovatelů míří ke schvalování

Sněmovna propustila do třetího čtení vládní návrh, který omezuje výplaty provizí pojišťovacím zprostředkovatelům při výpočtu odkupného u pojistných smluv. Provize by měly být rozloženy do pěti let, návrh jejich výši ale neomezuje. Nyní regulovány nejsou. Poslanci dnes tuto předlohu propustili do třetího čtení, mohli by ji schvalovat koncem června. Rozpočtový výbor ji doporučil schválit beze změny.

Vláda chce touto úpravou omezit negativní jevy na současném trhu pojištění. Jde hlavně o časté ukončování pojistných smluv a uzavírání nových smluv v prvních letech pojištění. Vede to k nízké hodnotě odkupného, které klient obdrží při předčasném ukončení pojištění, kde se tvoří finanční rezerva. Jde hlavně o investiční životní pojištění nebo kapitálové životní pojištění. Při předčasném ukončení smlouvy bude klientům vyplacena vyšší částka, uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Opatření se původně mělo týkat pouze životních pojištění, v nichž se tvoří kapitálová rezerva pojištění, která se může vyplácet buď při pojistné události, dožití se určitého věku nebo při výplatě odkupného. Vláda však rozhodla, že se opatření bude týkat i rizikových pojistek.

Podle výkonného ředitele Unie společností finančního zprostředkování a poradenství Jiřího Šindeláře je to ale důkaz, že nejde o klienta, ale o zájmy pojišťoven. Už dříve uvedl, že zprostředkovatelé budou novelou motivováni, aby u rizikového životního pojištění drželi smlouvu minimálně pět let, i když to pro klienta nebude výhodné.

Svůj pozměňovací návrh předložil k novele předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Řekl, že jeho návrh stanovuje přímo výši odkupného. Počítá s pětiletým obdobím a uvádí, že za každý měsíc se může snížit odkupné o jednu šedesátinu celkových pořizovacích nákladů pojišťovny vzniklých v souvislosti s pojištěním.

Přidej komentář jako první k "Omezení provizí zprostředkovatelů míří ke schvalování"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*