Peníze na mzdy pošťáků by mohly vyřešit kompenzace od státu

Dozorčí rada České pošty chce na zvýšení mezd zaměstnanců použít dosud nevyplacenou kompenzaci od státu za poskytování univerzální služby v letech 2013 a 2014. Nátlakové akce menšinových odborů ale odmítá. Po jednání dozorčí rady to uvedl její předseda Jan Mareš.

Pošta požadovala po Českém telekomunikačním úřadu úhradu nákladů na zajišťování základních služeb, které nabízí na základě objednávky státu, za roky 2013 a 2014 dohromady přes 3,5 miliardy korun. Regulátor podniku přiznal o dvě miliardy méně. Podle Mareše úhrada stále není vyřešena, což by se mělo urychlené stát.

„Odmítáme nátlakové akce menšinových odborů a jejich požadavky vedoucí k destabilizaci podniku. Dozorčí rada dále vyjádřila podporu vedení podniku za konstruktivní jednání podpořené stanoviskem většiny odborových organizací působících u České pošty, současně požádala zakladatele a příslušné resorty, aby nastalou situaci intenzivně řešili,“ uvedl Mareš.

Tři menšinové odborové organizace na poště vyhlásily na pondělí dvouhodinovou stávku. Požadují navýšení tarifních mezd o 2500 Kč měsíčně. Pošta se před třemi týdny dohodla s většinou z devíti odborových organizací, že navýší od dubna tarifní mzdy pracovníků v provozu o 2,6 procenta, tedy v průměru asi o 550 Kč.

S vedením podniku a odboráři má o mzdách dnes jednat premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD). Růst mezd na poště podle vedení podniku i premiéra záleží na výsledcích České pošty a na tom, co její hospodaření dovolí.

Průměrná mzda v podniku se pohybuje kolem 21.400 Kč, tedy téměř 6000 Kč pod celostátním průměrem. Česká pošta zaměstnává přes 30.000 lidí, z toho víc než 90 procent je v provozu a obchodu. Podnik má 3200 poboček. Pošta loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o čtvrtinu na 302 milionů korun.

Přidej komentář jako první k "Peníze na mzdy pošťáků by mohly vyřešit kompenzace od státu"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*