Počet pracovníků v zemědělství se loni snížil o 1,2 procenta

Zemědělců v loňském roce znovu ubylo, jejich počet se meziročně snížil o 1,2 procenta na 100.900. Více než polovina z nich je ve věku nad 45 let. Píše to ministerstvo zemědělství v návrhu Zprávy o stavu zemědělství (tzv. Zelená zpráva), který má ČTK k dispozici. Zpomaluje se tak tempo úbytku pracovníků, v předloňském roce jejich počet totiž klesl o 1,4 procenta a v předchozích rocích byl úbytek ještě vyšší.

„Věková skladba zemědělské populace představuje problém nejen v České republice, ale i ve většině evropských zemí. Ve 4. čtvrtletí vykazovali v agrárním sektoru ČR nejvyšší zastoupení pracovníci ve věku 45-59 let (42,3 procenta), následovala je kategorie pracovníků 30-44 let (35,6 procenta),“ píše se v materiálu. V oboru je pak více než 11 procent lidí do 29 let, přes deset procent zaměstnanců tvoří lidé starší 60 let. Starých lidí je tak v zemědělství více proti průmyslu i celému národnímu hospodářství.

Žen v zemědělství je 25,7 procenta, jejich podíl loni vzrostl o půl procentního bodu.

V předloňském roce mělo středoškolské vzdělání bez maturity 52,6 procenta zemědělských zaměstnanců, přes čtvrtinu jich mělo maturitu. Necelých deset procent mělo základní nebo nedokončené vzdělání a 9,5 procenta vysokoškolské nebo vyšší odborné vzdělání. Podle ministerstva jde o meziroční zlepšení.

Mzdy v zemědělství, včetně lesnictví a rybářství, zůstávaly pod úrovní mezd v průmyslu i v celém národním hospodářství. Loni vzrostly o 1,3 procenta (například v průmyslu o tři procenta) na 21.478 korun měsíčně.

Přidej komentář jako první k "Počet pracovníků v zemědělství se loni snížil o 1,2 procenta"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*