Příspěvek na zaměstnávání postižených se má zvednout o 700 Kč

Firmy, které mají víc než polovinu zaměstnanců s postižením, by měly na jejich zaměstnávání od příštího roku dostávat vyšší příspěvek. Zvednout se má o 700 korun. Zvýšení má kompenzovat růst minimální mzdy. Uvedlo to ministerstvo práce. Vyšší podporu na zaměstnávání handicapovaných upravuje novela o zaměstnanosti, která měla původně platit od ledna, teprve se ale projednává ve Sněmovně. Podle rady postižených a zaměstnavatelů může zpoždění ohrozit několik tisíc pracovních míst pro lidi s handicapem.

Postižení pracovníci zatím dostávají nižší minimální mzdu než zdraví, a to o 600 korun. Letos tak pobírají 9300 korun. Od ledna se nejnižší výdělek handicapovaných a zdravých srovnává, zvedne se na 11.000 korun. Na konci listopadu úřad práce evidoval 53.800 nezaměstnaných se zdravotním postižením či znevýhodněním. Tvořili 15 procent všech lidí bez práce.

Firmy s víc než polovinou postižených pracovníků mohou od úřadů práce získat příspěvek na 75 procent vynaložených mzdových nákladů, maximálně může ale podpora činit u lidí s invalidní penzí 8800 korun měsíčně a u zdravotně znevýhodněného 5000 korun. K tomu je možné požádat o zvýšení příspěvku kvůli provozním nákladům. Na úpravu pracoviště, osobní asistenci či dopravu je tak možné dostat až 2700 korun měsíčně, u znevýhodněných tisíc korun. Podle plánů ministerstva práce by od ledna měla být celková podpora o 700 korun vyšší.

Novelu Sněmovna zatím poslala svým výborům k posouzení, pak ji bude projednávat a schvalovat. Poté zákon dostane Senát a prezident. Podle šéfa Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy je zpoždění nepochopitelné, norma je v dolní komoře od září. Podle rady i asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených by průtahy mohly ohrozit ekonomiku firem i pracovní místa postižených. Minimální mzda se totiž zvedá postiženým o 1700 korun. O urychlené projednání novely žádá i petice.

Příspěvek dostávají zaměstnavatelé zpětně za čtvrtletí. Za první čtvrtletí roku 2017 by ho měli tedy získat nejdřív v květnu, uvedlo ministerstvo práce. „Přechodná ustanovení novely zákona o zaměstnanosti zajistí výplatu příspěvku ve zvýšené částce již za první čtvrtletí roku 2017,“ uvedl resort v podkladech k návrhu. Podle něj by novela mzdový a provozní příspěvek měla sloučit do jednoho. Zaměstnavatelé by si pak sami rozhodli, jakou část peněz využijí na provoz a kolik na mzdu.

Příspěvek na podporu zaměstnávání postižených se zvyšoval už letos. Celkem se zvedl o 1500 korun.

Přidej komentář jako první k "Příspěvek na zaměstnávání postižených se má zvednout o 700 Kč"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*