Rokycansko má nejnižší počet nezaměstnaných ze všech okresů Česka

Díky silnému zaměstnavateli i dálnici D5 eviduje Rokycansko nejnižší počet uchazečů o práci ze všech okresů Česka. Aktuálně je tam 1134 nezaměstnaných, druhý je východočeský Rychnov nad Kněžnou, který hlásí o pouhé tři osoby více. Nejvíce, téměř 35.000 lidí bez práce, registrují úřady v Praze. ČTK to dnes řekl Tomáš Moravec z krajské pobočky úřadu práce v Plzni.

Rokycansko má dále s Rychnovem a Pardubicemi nejméně uchazečů o práci na jedno volné místo, a to 0,9. Nejhůř se práce hledá v okrese Karviná, kde je na jednu volnou pozici 13,8 člověka. Aktuální průměr ČR je 2,9 uchazeče na jedno místo hlášené na úřadech.

Na Rokycansku, nejmenším ze sedmi okresů Plzeňského kraje, přibírá ročně stovky lidí nejsilnější zaměstnavatel, firma Borgers, výrobce textilií pro automobily se závody v Rokycanech, Hrádku, Volduchách a Stupně. „Okresem prochází dálnice, u níž jsou průmyslové zóny (například v Mýtě) a díky níž se lidé dostanou velmi rychle do Plzně i do středních Čech, například do zóny v Žebráku,“ řekl Moravec.

Z Plzeňského kraje, kde je třetí měsíc nejnižší nezaměstnanost v zemi, aktuálně 3,8 procenta, jsou v první desítce v počtu uchazečů o práci na jednu volnou pozici ještě Domažlice, Tachov, Klatovy a Plzeň. Kraj má 1,3 uchazeče na jedno místo. Počet volných pozic roste díky oživení ekonomiky. Navíc úřady práce stále více spolupracují se zaměstnavateli. Firmy u nich inzerují volné pozice bezplatně.

Na Rokycansku, kde je nyní nezaměstnanost 3,4 procenta, evidují 1255 volných míst, meziročně o 634 více.

V Plzeňském kraji vedla v počtu uchazečů o práci na jedno volné místo až do krize, tedy do roku 2009, Plzeň, kde bylo v roce 2008 v konjunktuře, 0,5 zájemce na jedno místo. Naopak dlouhodobě na chvostu bylo Tachovsko, které se ale poslední léta výrazně zlepšuje. Má sice stále nejvyšší podíl nezaměstnaných v kraji, aktuálně pět procent, ale nyní tam evidují 1525 volných míst, meziročně o 685 více.

Všechny úřady práce v ČR hlásily ke konci července 135.758 volných míst, meziročně o 37.703 více. Plzeňský kraj je v jejich počtu pátý s 11.795 místy, což je meziroční nárůst o 4507 míst. Firmy nejvíce shánějí obchodní zástupce, řidiče nákladních vozů, zámečníky, svářeče, obráběče kovů, obsluhu CNC strojů a elektromechaniky.

Přidej komentář jako první k "Rokycansko má nejnižší počet nezaměstnaných ze všech okresů Česka"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*