Středočeští dopravci dostanou 125 mil.Kč na zvýšení platů řidičů

Středočeský kraj má v letošním rozpočtu připraveno zhruba 125 milionů korun na zvýšení platů řidičů linkových autobusů. Růst platů je tak od 1. ledna zajištěn bez ohledu na to, zda krajům přispěje vláda. ČTK to dnes řekl krajský radní pro dopravu František Petrtýl (ANO).

„Ve středních Čechách jsme se k tomu postavili čelem a nečekali jsme až na to, co nám bude poskytnuto ze státních zdrojů. Abychom zajistili dopravní obslužnost pro obyvatele Středočeského kraje, tak jsme vyčlenili finanční prostředky na mzdy řidičů do rozpočtu roku 2017,“ uvedl radní.

Ředitel ČSAD MHD Kladno Ludomír Landa ČTK řekl, že zaměstnavatelé respektují nové tarify platné od Nového roku na základě nařízení vlády a platy zvýšili. „To znamená, že v lednové výplatě to řidiči dostanou,“ uvedl. Upozornil ale na to, že ještě stále nejsou uzavřené smlouvy s krajským úřadem o poskytnutí těchto prostředků. „Jednáme o tom, že budou smlouvy, ale nejsou ještě podepsány,“ podotkl Landa.

Také Petrtýl uvedl, že řidiči by měli mít navýšené lednové mzdy, které se jim budou proplácet v únoru. „Funguje to tak, že měsíčně nám dávají dopravci vyúčtování svých služeb a nákladů a mezi těmi náklady budou samozřejmě i jejich mzdy. Takže to máme i lehce kontrolovatelné, že peníze, které jim pošleme, dají těm svým řidičům,“ podotkl radní. Podle Landy se standardní vyúčtování předkládá podle metodiky ministerstva dopravy měsíčně, kvartálně i ročně. „Mzdové náklady jsou jednou z položek. Bude tak zřetelně vidět, že finanční prostředky na zvýšení mezd byly použity,“ potvrdil Landa.

Středočeský kraj minulý rok přispěl na autobusovou dopravu 740 milionů korun. Jde o úhradu prokazatelné ztráty u objednávané autobusové dopravy. Letos by tedy k této základní částce mělo přibýt ještě téměř 125 milionů korun na dorovnání mezd.

Hejtmanství na každý kalendářní rok uzavírá dodatky ke smlouvám s dopravci kvůli aktualizaci ekonomických a technických parametrů pro konkrétní období. Na letošek ještě dodatek ke smlouvě s aktualizovanou částkou nebyl podepsán. „Připravují se podklady,“ uvedl Landa.

Loni vláda svým nařízením rozhodla o růstu mezd zhruba o třetinu od letošního ledna ze 71,60 koruny na hodinu na 98,10 Kč. Řidičům by se rovněž měl zvýšit příplatek za čekání mezi jednotlivými jízdami z 50 korun na hodinu na 88 Kč, nově byl zaveden příplatek 6,60 koruny za hodinu za práci v náročném prostředí. Loni se průměrná tarifní mzda u středočeských dopravců pohybovala kolem 75 korun, protože v regionu je hodně firem.

Přidej komentář jako první k "Středočeští dopravci dostanou 125 mil.Kč na zvýšení platů řidičů"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*