V České republice je úraz příčinou každé desáté pracovní neschopnosti. K nejčastějším patří drobná zranění, jako jsou vymknuté kotníky, zlomeniny končetin či popáleniny. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.
„Dalo by se říci, že úrazovost v České republice zůstává konstantní,“ doplňuje František Špulák z pojišťovny MetLife. „Zhruba třetinu všech nahlášených úrazů v naší pojišťovně tvoří drobnější zranění typu zvrtnutého kotníku, tržných ran či odřenin, následují zlomeniny rukou a nohou, přibližně pětinu pak tvoří vážnější zranění, jako jsou poranění páteře a hrudního koše,“ upřesňuje František Špulák.
Přestože drobná zranění pacienti obvykle léčí v domácím ošetřováním, u těžších případů není výjimkou hospitalizace. Pobyt v nemocnici si obvykle vyžádá nějaký druh nitrolebního poranění, těsně následuje zlomenina stehenní kosti. Zranění stráví v nemocnici v průměru týden, složitější zlomeniny mnohdy vyžadují až dvojnásobnou délku hospitalizace.
Z údajů Ministerstva zdravotnictví dále vyplývá, že mezi zraněnými převažují muži, v některých případech až dvojnásobně. Největší rozdíly mezi počtem zraněných obou pohlaví jsou v případě zlomenin lebečních a lícních kostí, kde muži trojnásobně převažují nad ženami. Průměrná délka léčby úrazu je okolo padesáti dnů.
„Jakékoliv zranění a s ním spojená pracovní neschopnost jsou výrazným zásahem do rodinného rozpočtu. Vyplatí se proto mít sjednané životní a úrazové pojištění, díky němuž má zraněný nárok na finanční kompenzaci. Její celková výše pochopitelně závisí na druhu zranění, konkrétně zvoleném typu pojištění a případných připojištěních,“ doplňuje František Špulák z pojišťovny MetLife.