Uznávání odborné kvalifikace cizinců bude jednodušší

Zjednodušit uznávání odborné kvalifikace cizinců, kteří chtějí pracovat v Česku, má zavedení evropského profesního průkazu. Hladce to dnes schválil Senát v rámci novely, kterou nyní dostane k podpisu prezident.

O uznání kvalifikace musejí cizinci žádat u více než tří stovek takzvaných regulovaných povolání, především zdravotnických. Jde o profese, které mohou i čeští pracovníci vykonávat jen při splnění zákonných požadavků. V roce 2013 bylo podle podkladů pro vládu podáno více než 600 žádostí o uznání kvalifikace, drtivá většina z nich byla posouzena kladně. Nejčastěji šlo o zdravotnické profese – ministerstvo zdravotnictví posuzovalo 440 takových žádostí.

Evropský profesní průkaz by se měl vydávat elektronickou formou na základě dat informačního systému vnitřního trhu Evropské komise IMI. V systému by měl mít žadatel vytvořen soubor s veškerými potřebnými informacemi a doklady. Podávání i zpracovávání žádosti by se mělo uskutečňovat elektronicky.

Novela také zavádí výstražný mechanismus mezi státy EU. Jeho prostřednictvím budou členské státy informovány o tom, kterým lidem byl uložen zákaz výkonu zdravotnických povolání nebo pedagogických profesí, případně povolání s vlivem na zdraví a bezpečnost obyvatel, řekla senátorům ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Zdravotnických profesí a povolání zaměřených na práci s dětmi by se měly dotknout i nové požadavky na ověřování jazykových znalostí. U povolání, kde má znalost češtiny významný vliv na kvalitu práce, by mohl úřad posuzující kvalifikaci pozastavit oprávnění žadatele profesi provádět do doby, než by si nedostatečné znalosti českého jazyka doplnil.

Přidej komentář jako první k "Uznávání odborné kvalifikace cizinců bude jednodušší"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*