Zaměstnavatelé žádají po vládě koordinátora digitální agendy

Zaměstnavatelé chtějí, aby vláda stanovila koordinátora digitální agendy, který by zprostředkovával spolupráci jednotlivých resortů v klíčové oblasti. Dnes na jednání sociálních partnerů ve Strakově akademii zkritizovali vládu za pomalý postup. „Zde vláda sklidila od sociálních partnerů velkou kritiku,“ uvedla po jednání ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Znovu se k tématu zaměstnavatelé, odbory a vláda vrátí na příštím zasedání tripartity.

Za špatnou zprávu s dopadem na hospodářský růst označil šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák informaci o tom, že vláda vyjednala v Bruselu dílčí uznání současných posudků na životní prostředí pouze u 15 staveb. „(Ministr životního prostředí) Richard Brabec (ANO) tu přednesl, že předseda vlády a další zástupci vyjednali asi maximum možného,“ uvedl, s tím, že už nyní výstavba dálnic stagnuje. Nové posuzování pak může ohrozit desítky projektů.

Premiér Sobotka v únoru varoval, že případné zdržení může ohrozit i čerpání evropských fondů ve výši okolo 90 miliard korun.

V případě digitální agendy Hanák soudí, že vláda dostatečně nekoordinuje činnost jednotlivých resortů. „Stále trvá náš požadavek na jmenování hlavního koordinátora na úrovni vládního zmocněnce či státního tajemníka, který bude zastřešovat a zajišťovat efektivní spolupráci mezi jednotlivými ministerstvy a dalšími ústředními orgány státní správy odpovědnými za jednotlivé oblasti digitální agendy,“ uvedl už před jednáním. Vláda má podle něj připravit na některé z dalších jednání tripartity také kompletní přehled kroků v oblasti digitální agendy za všechna ministerstva.

Podle Hanáka je třeba také určit jasné termíny opatření navrhovaných v akčním dokumentu Národní iniciativa Průmysl 4.0. „Výzvám nastupující 4. průmyslové revoluce nebudeme schopni dostát, pokud setrváme pouze u proklamací, co by se mělo a mohlo dělat,“ uvedl Hanák. Plán obsahuje soubor změn fungování společnosti, jejímž fenoménem je propojování reálného a virtuálního světa, využívání umělé inteligence, nástup nových technologií.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů dnes zasedali bez premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), který se v Bruselu účastní evropského summitu.

Přidej komentář jako první k "Zaměstnavatelé žádají po vládě koordinátora digitální agendy"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*