Charakter lidské práce se proměňuje

Svět kancelářské práce zažívá období velkých změn. Část úkolů přebírá robotický software a umělá inteligence a charakter lidské práce se mění. Vznikají nové pracovní pozice, které ovšem vyžadují jiné znalosti a dovednosti. Na čelní příčky firemních priorit by se proto dle Jonathana Appletona, ředitele asociace ABSL, mělo dostat vzdělávání.

Vaše asociace sdružuje nadnárodní firmy, které v ČR provozují servisní a inovační centra. Které technologie svět velkých firem a center služeb ovlivňují asi nejvíce?

Naši práci ovlivňuje hned několik disruptivních technologií. Patří k nim zejména robotická automatizace a umělá inteligence, Internet věcí, Big Data, virtuální realita a cloud. Asi nejvýraznější roli ovšem sehrává, a to nejen v našem oboru, umělá inteligence, která pohání automatizaci, zrychluje podnikání a umožňuje se lépe rozhodovat. O jejím významu svědčí i zjištění studie Forrester, dle níž se již roku 2020 příjmy ve výši 1,2 bilionu dolarů přesunou od méně inovativních podniků k těm, které umělou inteligenci implementovaly do provozního prostředí. Firmy by proto neměly váhat a měly by se pustit do digitalizace a inovačních projektů, jinak v budoucnu mohou mít problémy.

O umělé inteligenci řada expertů tvrdí, že vezme lidem práci, jak to vnímáte vy?

Debaty o zániku pracovních míst v souvislosti s automatizací a dalšími technologiemi samozřejmě sledujeme a nebereme je na lehkou váhu. Dle našich zkušeností a predikci však můžeme říct, že v našem oboru spíš než k zániku dojde ke vzniku celé řady nových profesí a pozic. Například studie Capgemini uvádí, že dvě třetiny firem, které již nasadily systémy umělé inteligence, v důsledku toho vytvořily více pracovních míst. Studie Future of Jobs, kterou vydalo Světové ekonomické fórum, zase říká, že vlivem umělé inteligence a automatizace zmizí 75 milionů pracovních pozic, ale 133 milionů se vytvoří. V důsledku toho se celých 54 % zaměstnanců bude potřebovat přeškolit nebo dovzdělat.

Jaké pozice konkrétně nově vznikají?

Hodně často jde o datové analytiky, designéry chatbotů, trenéry robotického softwaru nebo návrháře virtuální reality. Vesměs jde o profese, které obvykle vyžadují hlubší technické znalosti.

Co to znamená pro lidi?

Především dvě věci: naučit se žít a spolupracovat s technologiemi, nebo chcete-li s roboty, a uvědomit si, že jednou dosažené vzdělání jim asi celý život nevystačí. Pracovní svět se bez ohledu na obor mění velmi rychle a kdo chce zůstat atraktivní pro trh práce, musí být ochoten se rozvíjet a studovat celoživotně. Důležité nebudou jen odborné znalosti (zejména STEM oborů), ale i jazyková výbava a měkké dovednosti. Dobrou zprávou v tomto ohledu je, že si to pomalu začínají uvědomovat jak lidé, tak i firmy, které se je v procesu vzdělávání snaží podpořit. My jako asociace se snažíme rovněž věnovat celé řadě vzdělávacích programů, sdílíme zkušenosti, organizujeme kariérní dny a teď v listopadu pořádáme velkou konferenci, na které se účastníkům dostane řádné dávky inspirace.

Může v tom pomoci tradiční školství?

Obávám se, že ne zcela. Změny probíhají tak rychle, že nelze čekat na změnu osnov, vzdělávání by měli vzít do svých rukou jak samotní zaměstnanci, tak zejména firmy, jejichž motivací je rozvíjet znalosti a dovednosti svých lidí. Podle průzkumu společnosti Randstad se chce na získávání nových dovedností zaměřit 80 % Čechů.

Jakým tématům konkrétně se bude zmiňovaná konference věnovat?

Ústředním tématem bude právě digitální transformace a inovace s pomocí technologií, dále zavádění disruptivních obchodní modelů a strategií a rozvoj talentů v době umělé inteligence. To vše jsou výzvy, které dnes stojí na čelních příčkách firemních priorit. Výzvy, které mění tradiční fungování firem i charakter lidské práce. Na konferenci tedy například zazní rady, jak se připravit na přechod do digitální éry, jak a proč inovovat zaběhlé procesy, jak vzdělávat zaměstnance, čím je motivovat, jaké pracovní prostředí jim nabídnout a jak spolupracovat s novými kolegy vybavenými umělou inteligencí.

Konference proběhne 13.-14.11. v Brně a zájemci se mohou registrovat na www.absl.cz/conference

Přidej komentář jako první k "Charakter lidské práce se proměňuje"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*