Tripartita se na novele zákoníku práce neshodla,jednání přerušila

Tripartita se dnes neshodla na podobě novely zákoníku práce. Jednání o ní přerušila, pokračovat v něm bude 6. června. Podle zaměstnavatelů navrhované změny k větší flexibilitě ve vztazích firem a pracovníků nevedou a podniky by poškodily, ohrozily by i jejich konkurenceschopnost. ČTK to sdělil Svaz průmyslu a dopravy ČR i hospodářská komora.

Česko má nový zákoník práce od ledna 2007. Od té doby se pracovní kodex novelizoval už 39krát. Další novelu teď připravilo ministerstvo práce. Podle něj má „prohloubit flexibilitu pracovněprávních vztahů a posílit ochranu zaměstnanců“. Podle svazu i hospodářské komory ale úpravy větší flexibilitu nezaručí.

„Novela zákoníku práce se vyvíjí směrem, který by v případě přijetí poškodil zaměstnavatele, a jde proti konkurenceschopnosti firem,“ uvedl svaz. Podle něj hrozí, že by změny znamenaly pro podniky „výraznou finanční a administrativní zátěž“.

Odbory prosazují například uzákonění pětitýdenní dovolené, zrušení karenční doby, tedy neproplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání, zvýšení odstupného či vyšší odměny za pracovní pohotovost o nedělích a svátcích. Vedení svazu to označilo za „maximalistické nápady“. „Takové návrhy zaměstnavatelé nejsou v žádném případě ochotni akceptovat,“ uvedl šéf hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Chystaná novela zákoníku práce vyvolává rozporuplné reakce. Ministerstvo práce k novele dostalo na 600 výhrad. Některá plánovaná ustanovení z textu proto zřejmě už vypadla, a to například právě ta o vyšších příplatcích za pohotovost či o ochraně před stresem v práci. Návrh počítá se změnami pravidel práce z domova, postavení vrcholových řídících pracovníků či kolektivního vyjednávání.

Přidej komentář jako první k "Tripartita se na novele zákoníku práce neshodla,jednání přerušila"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*