Jaké jsou pracovní návyky programátorů?

Společnost JetBrains představila výsledky průzkumu, který pomáhá lépe porozumět a získat vhled do pracovních návyků programátorů. Zjištění mohou být nápomocná nejen pro zvýšení efektivity, ale také pro vytvoření ideálního pracovního prostředí pro programátory.

“V České republice jsou programátoři na pracovním trhu velmi žádaní. Náš pravidelný průzkum mezi světovou komunitou programátorů nám zde pomáhá nejen lépe pochopit jejich technologické zázemí, ale také požadavky na to pracovní. Například letošní zjištění o pracovní době nám pomáhají lépe uzpůsobit pracovní podmínky a prostředí v naší kanceláří v Praze,“ říká Martina Brožová, HR manažerka ze společnosti JetBrains.

Zatímco většina (64 %) dnešních programátorů preferuje práci v kancelářích, roste i počet respondentů, kteří dávají přednost práci z domova (31 %). Alternativní pracovní prostředí jako co-workingová centra a kavárny využívají 4 % programátorů.

Až 77 % vývojářů při své práci poslouchá hudbu. Programátoři, systémoví analytici, produktoví manažeři, vedoucí týmů, Quality Assurance inženýři, datoví analytici a DevOps inženýři upřednostňují (37 % všech respondentů) elektronickou hudbu. Naopak pozice jako databázoví analytici, UX/UI designéři a architekti preferují rock a pracovníci technické podpory, business analytici a lidé zastávající pozice jako CIO, CTO, CEO dávají přednost klasické hudbě. Třetina respondentů má ráda pop. Nejméně oblíbenými hudebními styly mezi programátory jsou punk rock a R&B.

Loňský průzkum také ukázal, že mnoho programátorů je také vášnivými hráči počítačových her. Tento rok se průzkum dotazoval, čím respondenti dobíjejí svou energii, a výsledky ukázaly, že většina z nich dává přednost kávě (57 %) před čajem (33 %).

„Pracovní rytmus programátorů je velmi specifický, a proto se jim snažíme vyjít co nejvíce vstříc. Uzpůsobili jsme tomu nejen pracovní dobu, která je velmi flexibilní, ale i naše kanceláře. Máme zde několik relaxačních zón, stoly a židle uzpůsobené každému na míru a své uživatele si našla i odpočinková místnost, které říkáme power-nap-room. Pokud je některý z našich kolegů unavený po dlouhém programování, může se kdykoliv zavřít do odhlučněné místnosti a v houpací síti si patřičně odpočinout,“ komentuje Martina Brožová, HR manažerka ve společnosti JetBrains.

Otázky zaměřené na množství času stráveného kódováním poodhalily, kolik zbývá programátorům volného času. Největší část softwarových developerů (37 %) tráví kódováním v práci více než 32 hodin týdně. Mezi 17 a 32 hodinami týdně se pracovním kódováním zabývá 25 % dotázaných. Svým soukromým projektům nejčastěji developeři věnují 3 až 8 hodin kódování týdně. Drtivá většina (85 %) oslovených profesionálů navíc přiznává, že se aktivnímu kódování věnuje i o víkendech. Polovina dotázaných pak nejčastěji pracuje v týmech o velikosti 2 až 7 lidí, přičemž v týmech čítajících více než 21 lidí pracuje pouhých 9 %.

Průzkumu se účastnilo 76 % programátorů mezi 21 a 39 lety, přičemž 46 % z nich bylo dokonce mezi 21 a 29 lety.

Přidej komentář jako první k "Jaké jsou pracovní návyky programátorů?"

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*